2020. július 30.
Június 29. és augusztus 1. között zajlott a Snétberger Központ jubileumi évfolyamának tanévindító nyári kurzusa. Több szempontból is különleges volt az idei nyári kurzus. A járványhelyzet miatt a tavaszi és egyben tanévzáró kurzust csak online tudtuk megtartani, ezért a nyári személyes találkozások öröme mindent felülírt. A szokásos hat hét helyett most csak ötöt töltöttek együtt diákok, tanárok és a stábtagok a felsőörsi Központban, viszont nagy öröm számunkra, hogy ez az öt hét annál intenzívebb volt. A tavaszi és őszi kurzusokhoz hasonlóan most nyáron is oktatással és gyakorlással teltek a szombati napok.

Az egyéni hangszeres órák mellett a tavasszal elmaradt kamara és jazz zenekari formációkra fektettünk nagy hangsúlyt. Természetesen a csoportos zeneelméleti órák sem maradtak el. A nyelvoktatást továbbra is fontosnak tartja a Központ, így angolórákat is kaptak diákjaink, emellett lovári és beás nyelv tanulására is volt lehetőségük – ez roma identitásuk erősítését és a roma kultúrtörténet jobb megismerését is lehetővé tette. A diákok testtudatának fejlesztésére és rendszeres mozgására is odafigyeltünk: Alexander-órák, reggeli séták és a kültéri fitneszpark segítettek ebben. Az intenzív oktatás mellett kiemelt figyelmet kapott a szabadidő hasznos eltöltése is, hiszen enélkül nem lehet koncentrált munkát végezni. Animátoraink újabbnál újabb programokkal színesítették a diákok szabadidejét, melyek a feltöltődést szolgálták. Szerveztek többek között tematikus hetet és bált és kis csoportokban strandra is vitték a fiatalokat.

Három mentorunk, zenei mentorunk és zenei segítőink végig jelen voltak a kurzuson. Aktívan részt vettek a diákok zenei és mentálhigiénés támogatásában.

Koncertekben sem volt hiány: vendégünk volt a SoLaTi zenekar, melyben három művésztanárunk is zenél (Pocsai Kriszta, Tzumó Árpád, Snétberger Toni), emellett Snétberger Ferenc és ifj. Szakcsi Lakatos Béla is tartottak egy másfél órás közös jam-et egyik este. Hetente három alkalommal (hétfő, szerda, péntek) tartottunk kiskoncertet most is, melyekért minden héten más zenei segítő volt a felelős. A koncertek alkalmával régi és új diákjaink mutatták be zenei repertoárjukat. Programunk ezen fontos elemét tudatosan használtuk: egymást hallgatva is tanultak, fejlődtek diákjaink, hiszen a kiskoncertek puszta élménye mellett a fellépők ki is elemezhették a produkciókat tanáraikkal és zenei segítőinkkel.

Július 24-én zárókoncertet tartottunk, melyet immáron hagyományos módon kint tartottunk meg, az eddigi nyári koncertekhez hasonlóan. Nagy öröm és büszkeség, hogy közel 200 vendéget fogadtunk, akik örömmel hallgatták meg a diákok előadását.

Októberben folytatjuk, de addig sem áll meg a munka, hiszen mentoraink és zenei mentorunk folyamatosan kapcsolatban vannak diákjainkkal, figyelemmel kísérik és segítik előmenetelüket, rendszeres próbákat szerveznek majd nekik. Jelenleg pedig a Snétberger Alapítvány szakmai felügyelete mellett és Snétberger Ferenc vezetésével zajlik egy mesterkurzus, ahol a kiemelt formációk dolgoznak tovább repertoárjukon.
Lezárult a 10. évfolyam nyári kurzusa
Támogasson
Támogasson
Szeretne informálódni?
Iratkozzon fel hírlevelünkre.